Skip to content

290 Hopewell Amwell Rd(Block 8 Lot 36)Hopewell, NJ 08525

Built 1955
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block8
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,851
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
50%
Improvement Value:$204,800
50%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,029+3.3%
2024$12,612+1.9%
2023$12,374+2.5%
2022$12,069+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955