Skip to content

137 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1955

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block8
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,628
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
64%
Improvement Value:$148,500
36%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+3.3%
2024$12,566-0.1%
2023$12,579+2.5%
2022$12,274+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000
Sq Ft1,628DeedBook 6426, Page 1403Recorded1/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955