Skip to content

109 Grand View AveHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block8
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,176
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
62%
Improvement Value:$141,100
38%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,728+17.4%
2024$9,993-0.1%
2023$10,003+2.5%
2022$9,761+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6221, Page 1552Recorded6/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960