Skip to content

103 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1970
Church/Charitable

Last Sale Price
$163,251
Last Sale Date
Jul 12, 2010

Property Information

Block8
Lot98
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,924
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
71%
Improvement Value:$102,000
29%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$7,942-7.1%
2012$8,552+4.8%
2011$8,160+3.2%
2010$7,910+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,251
DeedBook 6070, Page 262

Property Sale

Sale
$627,683
DeedBook 5858, Page 152

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 3442, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1970