Skip to content

1581 Reed RdPennington, NJ 08534

Built 1930

Last Sale Price
$290,100
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block91
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage763
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,600
73%
Improvement Value:$77,100
27%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,862+3.3%
2024$8,578-0.1%
2023$8,587+2.5%
2022$8,379+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,100
Sq Ft763DeedBook 6457, Page 619Recorded9/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930