Skip to content

9 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1951

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block83
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SCB 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage825
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
69%
Improvement Value:$74,400
31%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+7.1%
2024$7,047-0.1%
2023$7,054+2.5%
2022$6,883+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951