Skip to content

1218 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1969

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block92
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,464
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
44%
Improvement Value:$261,200
56%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,712+6.1%
2024$13,868-0.1%
2023$13,882+2.5%
2022$13,546+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 2579, Page 725

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2342, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1969