Skip to content

400 Penn Titusville RdTitusville, NJ 08560

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 1994

Property Information

Block92
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SAL 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,217
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
51%
Improvement Value:$215,200
49%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,755+6.3%
2024$12,945-0.1%
2023$12,958+2.5%
2022$12,644+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974