Skip to content

221 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Public Property

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block92
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage---
Acreage167.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,586,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$1,103+8.4%
1993$1,018+2.1%
1992$997+13.4%
1991$879+12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 3412, Page 98

Property Sale

Sale
$1,680,000
DeedBook 2344, Page 937