Skip to content

456 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block98
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class19
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,912
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
38%
Improvement Value:$443,500
62%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,730+3.3%
2024$22,003-0.1%
2023$22,025+2.5%
2022$21,492+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 3096, Page 147

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2463, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1955