Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1286 River RdTitusville, NJ 08560
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2004
Property Information
Block98
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.52
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$248,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$248,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,842 | +3.3% |
| 2024 | $7,591 | -0.1% |
| 2023 | $7,599 | +2.5% |
| 2022 | $7,415 | +2.5% |
Property History
No events match the selected filters.