Skip to content

432 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 2020

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block98
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
DescriptionDET GARAGE
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,351
Acreage4.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,600
47%
Improvement Value:$284,000
53%
Total Assessment$534,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,877+3.3%
2024$16,337+6.5%
2023$15,344+2.5%
2022$14,973+92.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 6326, Page 242Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5655, Page 246