Skip to content

113 Slack AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block1002
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
42%
Improvement Value:$85,700
58%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,548+2.0%
2024$4,457+3.2%
2023$4,320+1.4%
2022$4,260+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5995, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1920