Skip to content

1672 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 6, 2016

Property Information

Block406
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage1,446
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
36%
Improvement Value:$82,000
64%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,969+2.1%
2024$3,889+3.2%
2023$3,770+1.4%
2022$3,717+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,446DeedBook 6268, Page 1628Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,446DeedBook 6220, Page 1576Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 2452, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1910