Skip to content

37 Fernwood LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1916

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 1, 1996

Property Information

Block1301
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,388
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
36%
Improvement Value:$167,200
64%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+5.2%
2024$7,645+3.2%
2023$7,410+1.4%
2022$7,307+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3291, Page 233

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 2853, Page 209

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2467, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1916