Skip to content

33 Myrtle St

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block101
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
39%
Improvement Value:$68,800
61%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,513+2.0%
2024$3,443+3.2%
2023$3,337+1.4%
2022$3,291+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6348, Page 1493Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$20,750
DeedBook 3900, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1926