Skip to content

27 Myrtle StLawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block101
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,302
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
37%
Improvement Value:$78,200
63%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,860+2.0%
2024$3,783+3.2%
2023$3,667+1.4%
2022$3,616+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6061, Page 592

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3207, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1926