Skip to content

878 Spruce StLawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block101
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,437
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
35%
Improvement Value:$74,600
65%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+2.0%
2024$3,497+3.2%
2023$3,390+1.4%
2022$3,343+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,437DeedBook 6534, Page 1761Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 6360, Page 278Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4804, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1923