Skip to content

739 Valley Forge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block1102
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
30%
Improvement Value:$132,700
70%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+2.0%
2024$5,774+15.6%
2023$4,994+1.4%
2022$4,925+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft936DeedBook 6441, Page 1477Recorded5/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 6046, Page 13

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3399, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2779, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1930