Skip to content

729 Valley Forge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block1102
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
36%
Improvement Value:$94,300
64%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,573+2.0%
2024$4,481+3.2%
2023$4,344+1.4%
2022$4,283+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 3262, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1940