Skip to content

723 Valley Forge Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block1102
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,932
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
36%
Improvement Value:$107,200
64%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+2.0%
2024$5,094+3.2%
2023$4,938+1.4%
2022$4,870+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4971, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1921