Skip to content

720 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block1104
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage550
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
62%
Improvement Value:$34,500
38%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,816+2.0%
2024$2,760+3.2%
2023$2,675+1.4%
2022$2,638+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4316, Page 75

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 2862, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1910