Skip to content

698 Cherry Tree LaLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block1104
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,120
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
28%
Improvement Value:$156,700
72%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+2.0%
2024$6,606+3.2%
2023$6,404+1.4%
2022$6,315+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3005, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1940