Skip to content

60 Meadowbrook AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1987

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block1301
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,992
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
32%
Improvement Value:$192,100
68%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+2.0%
2024$8,583+3.2%
2023$8,320+1.4%
2022$8,204+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 6340, Page 1485Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 3144, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1987