Skip to content

75 Altamawr AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block1308
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
41%
Improvement Value:$92,000
59%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+2.0%
2024$4,730+3.2%
2023$4,585+1.4%
2022$4,521+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960