Skip to content

51 Northbrook AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1860

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 31, 1996

Property Information

Block1310
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,400
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
26%
Improvement Value:$220,100
74%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,189+2.0%
2024$9,005+3.2%
2023$8,729+1.4%
2022$8,607+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3198, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1860