Skip to content

474 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block1401
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,322
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
34%
Improvement Value:$117,300
66%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+7.0%
2024$5,121+3.3%
2023$4,956+1.5%
2022$4,884+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930