Skip to content

108 Graf AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$171,500
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block1502
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
33%
Improvement Value:$139,800
67%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,425+2.0%
2024$6,297+3.2%
2023$6,104+32.3%
2022$4,614+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 6108, Page 305

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2699, Page 40

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 2474, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1950