Skip to content

116 Graf AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1951

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block1502
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
45%
Improvement Value:$83,300
55%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+2.0%
2024$4,581+3.2%
2023$4,441+1.4%
2022$4,379+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4506, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1951