Skip to content

233 Stevens AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block1503
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,352
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
34%
Improvement Value:$152,600
66%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+2.1%
2024$6,766+3.3%
2023$6,551+1.5%
2022$6,457+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952