Skip to content

2256 Brunswick Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block1606
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,348
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
37%
Improvement Value:$110,900
63%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+2.0%
2024$5,356+3.2%
2023$5,191+1.4%
2022$5,119+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6266, Page 1562Recorded10/31/2016

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5212, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1950