Skip to content

852 Bunker Hill AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 14, 2000

Property Information

Block1505
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
36%
Improvement Value:$143,700
64%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+2.0%
2024$6,828+3.2%
2023$6,619+1.4%
2022$6,527+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3908, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1954