Skip to content

826 President AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 2, 1993

Property Information

Block1506
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,530
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
35%
Improvement Value:$161,300
65%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,717+2.0%
2024$7,563+3.2%
2023$7,331+1.4%
2022$7,229+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2757, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1940