Skip to content

2267 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 18, 2002

Property Information

Block1506
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2STY OFF BLDG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,696
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
27%
Improvement Value:$287,800
73%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+2.0%
2024$12,001+3.2%
2023$11,634+1.4%
2022$11,472+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4428, Page 156

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3296, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1974