Skip to content

755 President AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1945

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 10, 1997

Property Information

Block1604
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
40%
Improvement Value:$117,500
60%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+2.0%
2024$5,954+3.2%
2023$5,771+1.4%
2022$5,691+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3251, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1945