Skip to content

763 President Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1935

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block1604
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,521
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
35%
Improvement Value:$148,200
65%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026+2.0%
2024$6,886+3.2%
2023$6,675+1.4%
2022$6,582+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 6493, Page 496

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 3380, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 2582, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1935