Skip to content

Polk Ave(Block 1608 Lot 14)Lawrence Township, NJ 08648

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block1608
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$26,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$805+2.0%
2024$789+3.2%
2023$765+1.4%
2022$755+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$170,050

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 6303, Page 705Recorded10/11/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3183, Page 62