Skip to content

710 Nathan Hale Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block1608
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,284
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
39%
Improvement Value:$120,300
61%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+2.0%
2024$5,951+3.2%
2023$5,768+1.4%
2022$5,688+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,284DeedBook 6587, Page 1502Recorded4/9/2025

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2735, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$87,750
DeedBook 2288, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1950