Skip to content

717 Polk Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2000

Property Information

Block1608
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,764
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
33%
Improvement Value:$152,200
67%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+2.0%
2024$6,861+3.2%
2023$6,651+1.4%
2022$6,559+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940