Skip to content

122 Lakedale Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block1703
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,329
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
35%
Improvement Value:$146,300
65%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+2.0%
2024$6,846+3.2%
2023$6,636+1.4%
2022$6,544+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6546, Page 1173

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2720, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1950