Skip to content

126 Lakedale Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 16, 1990

Property Information

Block1703
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,064
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
36%
Improvement Value:$137,300
64%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+2.0%
2024$6,503+3.2%
2023$6,304+1.4%
2022$6,216+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2543, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1950