Skip to content

124 Lakedale Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 9, 2000

Property Information

Block1703
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
36%
Improvement Value:$138,300
64%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,667+2.0%
2024$6,533+3.2%
2023$6,333+1.4%
2022$6,245+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3969, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1950