Skip to content

144 Lakedale Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block1703
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,357
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
32%
Improvement Value:$168,500
68%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,624+2.0%
2024$7,472+3.2%
2023$7,243+1.4%
2022$7,142+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 6347, Page 435Recorded11/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950