Skip to content

149 Lakedale Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block1705
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,262
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
33%
Improvement Value:$152,100
67%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+2.0%
2024$6,913+3.2%
2023$6,701+1.4%
2022$6,608+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,262DeedBook 6414, Page 548Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5588, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1950