Skip to content

61 Fairfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 18, 2006

Property Information

Block1801
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,700
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
29%
Improvement Value:$202,300
71%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876+2.0%
2024$8,698+3.2%
2023$8,432+1.4%
2022$8,314+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5551, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1920