Skip to content

56 Fairfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block1802
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class28
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
44%
Improvement Value:$98,900
56%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,508+2.0%
2024$5,398+3.2%
2023$5,233+1.4%
2022$5,160+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920