Skip to content

739 Puritan AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block405
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
33%
Improvement Value:$116,400
67%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+2.0%
2024$5,280+3.2%
2023$5,118+1.4%
2022$5,047+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925