Skip to content

84 Lawn Park AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block1306
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,540
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
35%
Improvement Value:$117,000
65%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+2.0%
2024$5,434+3.2%
2023$5,268+1.4%
2022$5,195+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$112,800
DeedBook 4296, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1930