Skip to content

46 Irwin Pl

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1959

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Apr 21, 1993

Property Information

Block1803
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,288
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
39%
Improvement Value:$138,200
61%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+2.1%
2024$6,666+3.3%
2023$6,454-17.2%
2022$7,794+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2679, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1959