Skip to content

74 Irwin PlLawrence Township, NJ 08648

Built 1938

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block1803
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,196
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
42%
Improvement Value:$119,400
58%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+2.0%
2024$6,272+3.2%
2023$6,080+1.4%
2022$5,996+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 6323, Page 1177Recorded4/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$140,800
DeedBook 2843, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1938